Jak napájet elektrické zařízení při výpadku proudu?
Klienti se často ptají, jak zálohovat provoz čehokoli, třeba kotle doma když vypadne proud 230V a co používám za měnič…
Aby, v případě výpadku proudu zařízení nejakou dobu ještě fungovalo, je potreba 2 věci :
Měnič z 12V na 230V a baterii .
Baterie bu dočasně napájet spotřebič a měnič upravuje z baterie 12V napětí na 230V,co většina zařízení vyžaduje.
Pro ověření pak již jen wattmetr na jednorázové ověření, co udává výrobce ke spotřebě zařízení na 1h provozu.
Jedná se konkrétně o měnič MHPower MPU-500-12
toto je konkrétně model 500W, vyrobce vyrábí i jen 300W a nebo silnější 700W a vice.
Obyčejně by pro kotel v domácnosti mohlo asi stačit 300w, to ale musíte ověřit z technického listu ke konkrétnímu spotřebiči (kotli) , nebo watmetrem v zasuvce (viz dole text) po zapnutí spotřebiče . Fén má třeba 1500W, žehlička až 2000W, notebook či TV ca 100W
TeTakovyto měnič třeba s 500W stoji na eshopu 100mega ca 2400kc s DPH
https://www.i4wifi.cz/cs/211313-mhpower-mpu-500-12
Používáme je i k PC i serverům.
K tomu si jen přikoupíte jakoukoli baterii dle doby, jak dlouho má spotřebič udržovat v provozu. (stačí i klasická autobaterie z tesco :))
např zařízení PC se spotřebou 500W za hodinu má třeba s 80Ah baterii na desitky minut provozu v případě neočekávaného výpadku proudu napájení.Dobu jde ale spočítat vcelku přesně .
Kapacita baterie (Ah) x Napětí (V) / Požadovaný příkon (W). Například: Kapacita baterie: 150 Ah; Napětí: 12 V; Požadovaný příkon: 600 W Tedy: 150 Ah x 12 V / 600 W = 3 hodiny.
nebo kalkulačka online zde pro snadné ověření (tam chodime pro baterie také ;)) :
https://www.battery-import.sk/kalkulacka/
Třeba 100W spotřeba zařízení při 230V na 10h zálohy potřebuje 100Ah baterii.
A to spočítá ta online kalkulačka ^.
Fyzicky, když potřebujem ověřit skutečnou spotřebu zařízení ze zásuvky , tak se prodávají watmetry do zásuvky za ca 150czk,a na tom si lze ověřit, kolik to skutečně spotrebovává wattů ze sítě 230V po zapnutí a s tím pak počítáme. (jen pozor např. na ledničkove kompresory a laserové tiskarny, ty maji na rozběh chvili po zapnuti i několik sekund 1000W!,než sníží spotřebu na třeba 100w co udávají )
Tak to používáme a vcelku to spokojeně funguje.
Baterie se průběžně dobíjí a udržuje a při vypadku proudu funguje. vcelku robustní funkční řešení, a hlídáš si jen životnost auto baterie (nebo jakou koupíš, jsou i trakční baterie, které jsou vhodnější na pomalý odběr, jsou ale dražší než autobaterie, která čeká na startovací zátěž jak u auta a nevydrží tolik cyklů jako trakčni baterie) Takže trakčni baterie jsou dražší protože mohou sloužit vic let než autobaterie. Ale co budeš řešit za 4 nebo 8let že?
Toto máme ověřeno a funguje.
Není to levnější než ups k pc, ale efektivita a životnost je rozhodně delší a řídíš si ji pořízením normální baterie a ne nějakou malou UPS s 7,5Ah na pár minut výdrže, že 😉
Tak snad info pomůže!